Manicure hybrydowy jest obecnie bardzo popularny. Można wykonać go w salonie kosmetycznym albo samodzielnie w domu. Hybrydy służą przez parę tygodni i stale wyglądają efektownie. Niestety, zdarza się, że u niektórych kobiet wywołują reakcję alergiczną. Jak można ją rozpoznać i leczyć?
Do wykonania manicure hybrydowego stosuje się specjalne lakiery hybrydowe i inne kosmetyki – lakiery podkładowe, czyli bazy, a także lakiery nawierzchniowe – topy. Dodatkowo można zdobić je różnymi dodatkami, na przykład brokatem. Manicure hybrydowy wymaga utwardzenia pod specjalną lampą UV.
Dlaczego lakier do hybryd może uczulać?
Produkty do manicure hybrydowego, podobnie jak innego rodzaju kosmetyki, mogą powodować objawy uczuleniowe. Są one efektem zarówno samego składu produktów, jak i sposobu ich aplikacji.
Do pojawienia się objawów uczuleniowych mogą doprowadzić:
– określone składniki artykułów do manicure hybrydowego, na przykład konserwanty
– zbyt słaba lampa, która niewystarczająco utwardzi lakier
– za krótkie utwardzanie lakieru pod lampą
– zalanie skórek produktami do manicure, szczególnie wtedy, gdy są podrażnione, zranione
Objawy uczulenia na lakier hybrydowy
Lakier hybrydowy oraz inne produkty do hybryd mogą spowodować pojawienie się objawów alergicznych. Są one podobne do innych alergii kontaktowych. Na początku zmiany zauważalne są na skórze palców, a potem mogą pojawić się na płytce paznokciowej, doprowadzając nawet do jej złuszczenia i oddzielenia się od łożyska!
Wśród objawów uczulenia na hybrydę znajdują się:
– spuchniecie i obrzęki palców
– zaczerwienienie skóry
– swędzące pęcherzyki na skórze
– złuszczenie – przesuszenie płytki paznokciowej
– oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska
– wstrząs anafilaktyczny
Najczęściej uczulenie na lakier hybrydowy pojawia się po paru godzinach od wykonania manicure.
Alergia na lakier hybrydowy – jak leczyć?
Gdy ma miejsce alergia na hybrydy, w pierwszej kolejności konieczne jest zdjęcie manicure tak szybko, jak to możliwe. Wtedy można zapobiec dalszemu pogłębianiu się objawów.
Można również zastosować środki o działaniu przeciwhistaminowym, antyalergicznym, na przykład wapno do picia, a paznokcie i palce posmarować łagodnym kremem lub maścią, przykładowo z witaminą A.
Gdy uczulenie na lakier hybrydowy nasila się, objawy zaczynają dotykać płytki paznokciowej, w takiej sytuacji konieczne będzie udanie się do lekarza – lekarza rodzinnego lub dermatologa. Specjalista może wtedy sprawdzić kondycję skóry i paznokci, a następnie przepisać odpowiednie preparaty dostępne tylko na receptę, na przykład ze sterydami, które pomogą w zredukowaniu symptomów uczulenia.