puizba.pl

Lifestyle Blog

jak boli trzustka
Zdrowie

Podstawowe informacje dotyczące tego, jak boli trzustka

Warto dbać o swój organizm i zwracać uwagę na różne dolegliwości, które pojawiają się co jakiś czas. Nawracający ból w obrębie jamy brzusznej oraz okolicy lędźwiowej może bowiem związany być z chorobami trzustki. Ten niezwykle ważny narząd wewnętrzny wydziela hormony wspomagające trawienie tłuszczy i węglowodanów, a także ma wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Choroby trzustki są groźne dla zdrowia i życia i mogą łączyć się nawet ze śmiercią. Szczególnie niebezpieczny jest rak trzustki, który przez długi czas nie daje żadnych objawów.

Choroby trzustki


Trzustka to dosyć duży narząd wewnętrzny, który zbudowany jest z głowy oraz ogona. Przylega do dwunastnicy. Zbadać trzustkę można tylko i wyłącznie w badaniach takich, jak USG, a także rezonans magnetyczny. Trzustka może boleć w wielu różnych sytuacjach. Czasami to ból napadowy, pojawiający się raz na jakiś czas, czasami ból utrzymujący się. Zawsze oznacza coś groźnego. Najczęściej choroby trzustki związane są z nadużywaniem alkoholu. To właśnie spożywanie tej substancji prowadzi do niszczenia komórek trzustki, podobnie zresztą jak do niszczenia komórek wątroby. Zbyt częste picie alkoholu można doprowadzić na przykład do zapalenia trzustki, które objawia się bardzo silnym bólem. Warto pamiętać o tym, że trzustki nie da się przeszczepić, narząd ten również się nie regeneruje. Wszystko to sprawia, że leczenie chorób trzustki jest tak trudne i często kończy się po prostu fiaskiem. Kilka znanych osób straciło zresztą życie przez raka trzustki, który jest chyba najgroźniejszą chorobą tego narządu. W tym wszystkim najsmutniejsze jest to, że choroby trzustki często nie dają swoistych objawów. Mogą łączyć się z bólem w jamie brzusznej oraz w okolicach lędźwiowych, a także z utratą wagi.

Jak boli trzustka


Ból trzustki może być ostry i napadowy, a także przewlekły. Zawsze zlokalizowany jest w tylnej części kręgosłupa, w okolicach lędźwiowych, a także z boku jamy brzusznej. Może być pomylony z bólem wątroby. Problemy z trzustką mogą łączyć się również z kamieniami żółciowymi. Stąd też wtedy, gdy pojawia się obrzęk brzucha i ból, trzeba zrobić różne badania, w tym również poziom hormonów trzustki oraz USG. Nie można z tym zwlekać, ponieważ tylko i wyłącznie leczenie na wczesnym etapie choroby może skończyć się dobrze. Nieleczone choroby trzustki prowadzą bowiem do poważnych konsekwencji, grożą utratą życia. Jeżeli ma się takie problemy należy zrezygnować ze spożywania alkoholu, a także wprowadzić lekkostrawną dietę.