Ten mały organ o długości około 15 centymetrów, ważący do 100 gramów pełni niezwykle ważne funkcje. Jak można o niego dbać i jak daje znać chora trzustka?
Funkcje trzustki
Trzustka bierze udział w przemianie materii, a wykonywane przez nią funkcje nie mogą zostać zastąpione przez żaden, inny organ. Do jej zadań należy dostarczenie do jelita cienkiego enzymów umożliwiających trawienie białek, węglowodanów i tłuszczów, a także regulacja poziomu cukru we krwi poprzez wydzielanie insuliny i glukagonu. Jej rola w procesie przyswajania substancji odżywczych jest niezastąpiona. Dlatego też, wszelkie związane z nią schorzenia prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jakie sygnały, ze strony organizmu, mogą świadczyć o problemach z tym narządem? Jak daje znać chora trzustka?
Objawy i skutki niewłaściwego działania trzustki
Wszyscy chyba spotkali się z sytuacją kiedy to, po obfitym posiłku, dają o sobie znać nieprzyjemne odczucie ciężkości i bóle w górnej części brzucha. Niestety, nie jest to syndrom, który powinien być zignorowany. Tego typu problemy mogą świadczyć o rozwoju przewlekłego stanu zapalnego trzustki. Jak daje znać chora trzustka? Właśnie, problemami trawiennymi, biegunkami i innymi, podobnymi sygnałami ze strony układu pokarmowego. Co ważne, problemy z trzustką, mogą rozwijać się bardzo długo nie dając żadnych objawów. Do wyraźnych dolegliwości pojawiających się w przypadku choroby tego organu należy – ostry i przeszywający ból zlokalizowany w górnej części brzucha, mogący również promieniować na plecy. Kolejnym z objawów jest problem z poziomem cukru we krwi.
Profilaktyka chorób trzustki – jak daje znać chora trzustka?
W profilaktyce chorób trzustki bardzo istotne jest regularne wykonywanie badań, zwłaszcza jeżeli w rodzinie istnieje genetyczna skłonność do chorób tego narządu. Jak daje znać chora trzustka? We krwi pojawia się wtedy podwyższony poziom enzymów trzustki – amylazy i lipazy. Tego typu badania pozwalają, na wczesnym poziomie wykryć nieprawidłowości i zapobiec rozwojowi chorób trzustki. Innym koniecznym badaniem będą usg i tomografia tego organu. Dają one szansę na określenie i wykrycie przyczyny złego funkcjonowania narządu. Na choroby trzustki najczęściej zapadają mężczyźni w średnim wieku. To właśnie oni powinni zwrócić szczególną uwagę i zadbać o wykonywanie regularnych badań tego niezastąpionego organu. Jak daje znać chora trzustka? Osoba dotknięta przewlekłym stanem zapalnym trzustki będzie chudła, pomimo odpowiedniego apetytu, będzie także odwadniać się o wiele szybciej niż zdrowe organizmy.