Droga do wymarzonej sylwetki jest długa i wymaga od nas poświęcenia. Musimy przeznaczyć czas na to, żeby ułożyć właściwy plan treningowy i dietę. Tylko wtedy osiągniemy sukces w postaci wymarzonej sylwetki. Dieta jest bardzo ważna w całym procesie, gdyż to wraz z pożywieniem dostarczamy do organizmu niezbędne składniki, które są potrzebne do budowania mięśni. Trening z kolei ma za zadanie zmobilizować tkankę mięśniową do wzrostu. Oczywiście, żeby tak było musi on być odpowiednio zaplanowany.
Jakie partie mięśni ćwiczyć razem?
Na początku układania planu musimy zdecydować, czy będziemy ćwiczyć na siłowni, czy w domu. W przypadku treningu domatora skupiamy się przede wszystkim na ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Są to ćwiczenia, które angażują do pracy wiele grup mięśniowych jednocześnie. Przykładem mogą być np. pompki, podciąganie lub przysiady. Trening domatora jest dobry na początek, gdyż możemy w ten sposób przygotować nasze ciało do cięższego wysiłku na siłowni. Treningi w domu mogą być także bazą do kalisteniki. Kalistenika to ćwiczenie z wykorzystaniem masy własnego ciała. Ćwicząc z ciężarem własnego ciała na każdym treningu angażujemy do pracy wszystkie partie mięśniowe. Oczywiście możemy w czasie treningu wykonać więcej ćwiczeń na jakąś partię.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku treningów na siłowni. Ćwiczenia z wolnymi ciężarami wymagają większej ilości energii. Treningi na siłowni są z reguły krótsze niż te z wykorzystaniem masy własnego ciała. Jednak tutaj skupiamy się na progresie. Staramy się regularnie zwiększać obciążenie, z którym ćwiczymy. Dzięki temu nasze mięśnie dostaną odpowiednie bodźce do wzrostu. Właściwie ułożony plan treningowy pozwala nam ćwiczyć nawet codziennie. Na siłowni ważne jest to, żeby na poszczególnych treningach ćwiczyć inne partie mięśniowe. Układając trening pamiętajmy, żeby jedną partię mięśniową ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu. Na jednym treningu staramy się łączyć maksymalnie 3 partie mięśniowe. Przykładowo możemy ćwiczyć biceps, brzuch i klatkę piersiową, lub plecy, triceps i barki. Jeśli zauważymy, że dana partia mięśniowa słabiej się rozwija, możemy wykonać więcej ćwiczeń angażujących do pracy słabiej rozwinięte mięśnie.
Dieta i sen, czyli klucz do sukcesu
Trening siłowy jest ważny, jeśli chcemy osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jednak bez odpowiedniej diety nasze mięśnie nie będą miały niezbędnych się wzrostu składników. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość spożywanych kalorii. Do budowania mięśni potrzebne jest białko. Powinniśmy spożywać około 1,8-2 g białka na każdy kilogram masy ciała. W procesie budowania masy mięśniowej kluczową rolę odgrywa regeneracja. Podczas treningu uszkadzamy włókna mięśniowe, które później odbudowywane są silniejsze. W procesie regeneracji to sen odgrywa najważniejszą rolę. Powinniśmy spać około 8 godzin. To właśnie w czasie snu organizm się regeneruje. Kiedy jesteśmy niewyspani, mamy mniej energii na treningach. Jeśli cierpimy na problemy ze snem, możemy kupić melatoninę, która ułatwia zasypianie.