Chociaż może się wydawać, że zima to czas głębokiego odpoczynku, to w rzeczywistości należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które usprawnią rozwój ogrodu na wiosnę. Zimą rośliny są pogrążone we śnie pod pierzynką śniegu, jednak raz na jakiś czas warto sprawdzić, czy poprawnie zimują.
Pamiętaj o usuwaniu śniegu.
Systematyczne odgarnianie śniegu jest szczególne istotne w kontekście roślin iglastych. Zbyt obfita pokrywa śniegowa z czasem może zamienić się w lód, co w konsekwencji może prowadzić do łamania gałęzi i deformacji krzewu. Dobrym pomysłem jest podwiązanie gałęzi, aby uniknąć potencjalnych szkód. Warto również zadbać o krzewy owocowe, które również mogą negatywnie zareagować na zbyt dużą ilość śniegu.
Przycinanie i zabezpieczanie krzewów ozdobnych.
Jesień i zima to najlepszy czas na formowanie koron drzew liściastych. Dobrego zabezpieczeni przed negatywnym wpływem warunków zimowych wymagają przede wszystkim młodej drzewka owocowe, które zostały umieszczone w gruncie na jesień. Brak czasu na ukorzenienie się sprawia, że są bardziej podatne na działanie niskich temperatur. Bez odpowiedniej ochrony ciężko będzie im przetrwać do wiosny.
Zabezpieczenie krzewów owocowych ma również znaczenie w kontekście ataków głodnej zwierzyny. Głównym zagrożeniem są sarny, zające, czy myszy, gdyż obgryzają korę z drzew owocowych. Takie ataki mogą osłabiać roślinę oraz zagrażają przenoszeniem różnego typu.
W jaki sposób zabezpieczyć drzewka owocowe?
Najważniejszą częścią drzewek owocowych jest pień i o jego podstawie należy pamiętać w pierwszej kolejności. Na początek warto usypać kopie z liści i ziemi na wysokość około 30 cm, co zabezpieczy bryłę korzeni przez przemarznięciem. Przez atakami zwierząt dobrym zabezpieczeniem na pnie będą specjalne osłonki sadownicze lub rurki pcv. Zabezpieczenie tego typu powinno sięgać do około 60 – 100 cm pnia. W walce z głodnymi zwierzętami sprawdzają się również spec lane środki zapachowe, które mają właściwości odstraszające.
Z kolei, aby zabezpieczyć pień przed niskimi temperaturami, co może skutkować pękaniem kory, warto okryć go agrowłókniną lub matami słomianymi. Ważne, żeby pień miał również dostęp do powietrza, w przeciwnym wypadku pień może się zaparzyć.
Nie należy zapominać o zabezpieczeniu korony drzew, chociaż należy to do rzadkości. Najczęściej taka konieczność występuje w przypadku młodych drzewek owocowych, które są niezwykle delikatne i podatne na działanie zimna. Można tu wymienić głównie brzoskwinie, ale także drzewka karłowate czy niskopienne.
Kiedy zabezpieczyć drzewka owocowe?
NIe ma niestety jednego uniwersalnego terminu, który należy przestrzegać zabezpieczając drzewka przed zimą. Warto pamiętać, aby nie robić tego zbyt wcześnie, ale też nie zbyt późno. Każdy krzew owocowy musi mieć swój czas na spokojne przejście w stan spoczynku dzięki zmieniającym się warunkom atmosferycznym, tak aby się zahartować na okres zimowy.
Dobrze więc zabezpieczyć roślinę po pierwszych przymrozkach, szczególnie gdy w zapowiadane się długoterminowe oziębienie. W praktyce zazwyczaj odbywa się to początkiem lub w połowie listopada, chociaż w ostatnich latach można zauważyć zmiany klimatyczne, które przesuwają ten termin nawet do połowy grudnia.
Praca w ogrodzie to nieustanny wysiłek przez wszystkie pory roku. Mimo zmniejszenia intensywności prac ogrodowych, jesienią i zimą również trzeba pamiętać o swoich drzewkach owocowych i krzewach ozdobnych. Dzięki włożonemu wysiłku zimą, wiosną ogród ponownie objawi się w swoim pięknie.
Artykuł sponsorowany