Katowice są jednym z polskich miast, które zostały umieszczone na liście Global Cities Index 2024 — rankingu, który zestawia najlepsze do życia miasta z całego świata. Warto więc zadać sobie pytanie, czy warto zamieszkać w Katowicach? A jeśli tak, to co sprawia, że to dobre miejsce do życia.
Statystyki na temat Katowic
Spójrzmy na podstawowe dane demograficzne stolicy Górnego Śląska — już te liczby dadzą pewne wyobrażenie na temat jakości życia w mieście.
-
Katowice to miasto, w którym jest najniższe bezrobocie w kraju. Pracę tutaj można znaleźć zarówno w tzw. trzecim sektorze, jak i bardziej tradycyjnych zawodach, np. w handlu i zakładach przemysłowych.
-
Miasto jest świetnie skomunikowane z pozostałymi miejscowościami aglomeracji — dzięki temu można sprawnie przemieszczać się po całym regionie.
-
jak na tak duże miasto, Katowice mają wiele przestrzeni zielonych. Co warte podkreślenia, są one rozmieszczone w różnych częściach miasta — tym samym nie trzeba przejeżdżać kilku dzielnic, aby spędzić czas na łonie natury.
-
W mieście cały czas nowe inwestycje rozpoczynają międzynarodowe koncerny — to sprawia, że jest tu ogromna przestrzeń do inwestowania i rozwoju własnego biznesu.
Rynek mieszkaniowy w Katowicach
Katowice to miasto, w którym czołowi deweloperzy z kraju realizują inwestycje mieszkaniowe w różnych dzielnicach miasta — w śródmieściu jeden z czołowych deweloperów kraju realizuje dwie ogromne inwestycje o przeznaczeniu usługowo-mieszkaniowym.
Pierwsza z nich jest realizowana przy Katowickiej Strefie Kultury, druga zaś w dzielnicy Koszutka — takie położenie sprawia, że mieszkanie w Katowicach na tych osiedlach stwarza doskonałe perspektywy do wygodnego życia w samym centrum aglomeracji — w bliskim sąsiedztwie biznesowych dzielnic miasta.
Również wiele mniejszych firm stale realizuje inwestycje budowlane dla prywatnych inwestorów — budowa domów w Katowicach to działka, w której specjalizuje się firma Logishouse: ten lokalny deweloper każdego miesiąca podejmuje nowe współprace w południowych dzielnicach miasta takich jak Zadole, Kostuchna czy Podlesie.
Rynek pracy w Katowicach jako kusząca zachęta do zamieszkania
Gdy spojrzymy na sektor nowoczesnych usług — zwłaszcza IT — widzimy, że dzieje się tu naprawdę sporo. W mieście działa wiele firm, takich jak IBM czy Fujitsu, które oferują szeroką gamę miejsc pracy w obszarze technologii informacyjnej oraz usług biznesowych.
Mimo że transformacja gospodarcza odbywa się wręcz w tempie gwałtownym, to wciąż jest tutaj wiele firm z sektora przemysłowego, w których można znaleźć zatrudnienie. Wystarczy wymienić takie zakłady jak Famur, Grupa Azoty czy KGHM Polska Miedź.
Oferta edukacyjna Katowic
Jeżeli patrzymy na edukację, w mieście działają ośrodki szkolnictwa wyższego. W Katowicach znajduje się 14 uczelni wyższych, w tym 8 publicznych oraz 6 niepublicznych. Oto niektóre z najważniejszych uczelni:
-
Uniwersytet Śląski: Największa uczelnia w regionie, oferująca różnorodne kierunki studiów, w tym humanistyczne, społeczne oraz przyrodnicze.
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: Specjalizuje się w kierunkach związanych z ekonomią, zarządzaniem i finansami. Jest jedną z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku.
-
Śląski Uniwersytet Medyczny: Kształci przyszłych lekarzy i specjalistów z zakresu ochrony zdrowia. Oferuje kierunki takie jak medycyna, farmacja oraz biotechnologia medyczna.
-
Politechnika Śląska: Oferuje studia techniczne i inżynieryjne, przygotowując studentów do pracy w przemyśle i technologii.
-
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego: Umożliwia kształcenie w dziedzinie muzyki, oferując programy dla przyszłych muzyków i pedagogów muzycznych.
-
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach: Specjalizuje się w kształceniu artystów wizualnych, oferując kierunki takie jak malarstwo, grafika czy rzeźba.
Oczywiście w szkole działa też wiele renomowanych szkół średnich. Wymienić tutaj należy takie licea jak Mickiewicz, Konopnicka czy liceum Maczka.
Szkoły podstawowe znajdują się w każdej dzielnicy — są to zarówno placówki publiczne, jak i prywatne. Oznacza to, że rodzice łatwo mogą przed pracą odwozić dzieci do szkoły, a później prosto udać się do miejsca pracy.
Czy warto zamieszkać w Katowicach (odpowiedź wraz z uzasadnieniem)
Jak widzisz, Katowice jako miasto mają bardzo dużo do zaoferowania zarówno osobom młodym — nawet tym w wieku szkolnym, jak i dorosłym, którym zależy na atrakcyjnej pracy. W mieście należy też docenić dostępność licznych terenów zielonych, które można znaleźć w niemal każdej części stolicy górnego śląska.
Artykuł sponsorowany