puizba.pl

Lifestyle Blog

Psychoterapia online
Zdrowie

Psychoterapia online – czy warto szukać pomocy przez internet?

Siadasz przed komputerem, włączasz komunikator i po chwili rozmawiasz ze swoim terapeutą. Tak wygląda schemat psychoterapii online. Pomoc terapeutyczna udzielana przez internet ma sporo zalet, ale też wad. Dziś postaramy się przedstawić mocne i słabe strony terapii online.

Psychoterapia online — co sądzą na jej temat psychoterapeuci?

Zanim przedstawimy kompletną listę plusów i ewentualnych wad terapii online, wpierw przedstawmy stanowisko jednego z psychiatrów, który przyjmuje w swoim gabinecie pacjentów: 

Okres pandemii potwierdził dużą przydatność i efektywność stosowania psychoterapii online. Jest szczególnie wartościową ofertą dla osób mieszkających w miejscach, gdzie  konwencjonalna psychoterapia stosowana stacjonarnie nie była dostępna. Obecnie na popularności coraz bardziej zyskuje hybrydowa forma terapii, w której oprócz cotygodniowych sesji terapeutycznych online: 1-2 miesiące klient spotyka się z psychoterapeutą osobiście — mówi Paweł Sala, lekarz psychiatra i psychoterapeuta z ośrodka oferującego usługi psychoterapeutyczne w Warszawie, inmed.waw.pl

Zalety psychoterapii online

Dla niektórych psychoterapia online jest jedyną szansą na uzyskanie pomocy. Nawet jeśli możemy skorzystać ze stacjonarnych spotkań z terapeutą, warto rozważyć terapię online z poniższych powodów. 

Wygoda kontaktu z terapeutą

Niektórzy pacjenci czują lęk przed wychodzeniem z domu. W ich przypadku terapia w warunkach online jest idealnym rozwiązaniem — stwarza im komfortowe warunki do kontaktu z terapeutą. 

Elastyczność spotkań online jest także dużą zaletą dla osób, które mają napięty grafik. Dzięki wizytom internetowym oszczędzają czas potrzebny na dojazd do poradni. 

Krótszy czas oczekiwania na wizytę (przeważnie)

Gdy przegląda się kalendarze specjalistów, od razu widać, że czas oczekiwania na sesję jest krótszy w przypadku spotkań internetowych. Jeśli komuś zależy na częstych wizytach lub oczekuje pilnej pomocy, wtedy psychoterapia online jest idealnym rozwiązaniem. 

Przytulne warunki spotkań

Spotkania online stwarzają warunki do spotkań w domowej atmosferze — dosłownie. To szczególnie istotne, jeśli dana osoba ma problem z wyrażaniem trudnych uczuć w niesprzyjających warunkach. 

Dostępność dla każdego

Skupiając się na zaletach psychoterapii online, trzeba wymienić jej ogólną dostępność. Mogą z niej skorzystać pacjenci z małych miejscowości, w których nie działają ośrodki terapeutyczne. 

Aby umówić się na wizytę u psychoterapeuty online, wystarczy tak naprawdę dostęp do internetu i kamerka komputerowa. Dziś ma ją praktycznie każdy laptop, a tym bardziej smartfon. 

Dostępność psychoterapii przez internet jest szczególnie ważna dla osób z problemami z poruszaniem się lub chorych, ponieważ mogą one otrzymać wsparcie bez konieczności wychodzenia z domu. 

Wady psychoterapii online

Jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie rozmowy na temat ich problemów przez internet. Za takim podejściem przeważnie stoją te same argumenty. Poniżej je przedstawiamy.

Utrudnione budowanie więzi z terapeutą

W rozmowach z pacjentami często wybrzmiewa argument w stylu: przez internet nie jestem w stanie poczuć więzi z psychoterapeutą. Pogląd ten zdaje się mieć słuszne podstawy. Dla niektórych brak osobistego kontaktu — takiego, w którym można obserwować mimikę drugiej osoby, dokładne reakcje na wypowiedzi, jest poważnym argumentem przeciw terapii prowadzonej zdalnie. 

Niedogodności natury technicznej

Technologia czasem płata figle, jeśli chodzi o warunki do prowadzenia rozmowy online. Zdarza się, że z powodu kiepskiego łącza internetowego obraz się rozmazuje, czy też powstają zniekształcenia głosu. Takie sytuacje sprawiają, że terapia przez internet ma zdecydowanie mniejszą skuteczność.

Czy warto iść na psychoterapię online? (Wnioski końcowe)

Już ustaliliśmy, że skuteczność psychoterapii online w wielu przypadkach może dorównywać spotkaniom prowadzonym w trybie stacjonarnym. Przy czym to, czy ktoś woli spotykać się na Skypie’ie, czy też Zoomie lub w gabinecie terapeuty, jest w dużym stopniu kwestią indywidualną. 

Artykuł sponsorowany