Przy nietrzymaniu moczu potrzebne są nieraz duże ilości środków higienicznych takich jak pampersy dla dorosłych. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność stosowania ich przez dłuższy czas, a to może znacznie nadwyrężyć oszczędności i domowy budżet. Z pomocą przychodzi NFZ, który umożliwia refundację na środki pomocnicze przy nietrzymaniu moczu. Nie trzeba w tym celu spełnić żadnych skomplikowanych formalności, dlatego warto się dowiedzieć, jak starać się o refundację i jak najszybciej o nią wystąpić.
Pampersy dla dorosłych – refundacja w ramach NFZ
Jeszcze rok temu trzeba było potwierdzić uprawnienia do refundacji środków higienicznych potrzebnych przy nietrzymaniu moczu, stawiając się osobiście w wojewódzkim oddziale NFZ. Obecnie nie ma takiej konieczności, ponieważ wszystkie potrzebne do wniosku dokumenty są już w elektronicznym systemie, który automatycznie weryfikuje dane pacjenta i jego uprawnienia do refundacji. Wniosek o refundację na pampersy dla dorosłych lub inne produkty higieniczne dla osób z nietrzymaniem moczu wypełnia lekarz pierwszego kontaktu. Wniosek składa się online na specjalnej platformie NFZ, więc pacjent nie musi samodzielnie nic wysyłać ani dostarczać żadnych dokumentów, chyba że jest taka potrzeba (zazwyczaj nie). Po wygenerowaniu zlecenia na refundację lekarz drukuje je i podpisuje. Z tak przygotowaną receptą należy udać się do apteki albo sklepu z artykułami medycznymi. Jak widać pampersy dla dorosłych – refundacja na NFZ to bardzo proste zadanie, niewymagające skomplikowanych formalności.
Pampersy dla dorosłych – realizacja zlecenia
W aptece lub sklepie medycznym czeka nas jeszcze jedna krótka formalność. Należy podać numer PESEL lub datę urodzenia osoby uprawnionej do refundacji, na którą wystawiona jest recepta. Po wpisaniu tych danych w systemie eZWM sprzedawca drukuje jeszcze jeden dokument, który należy podpisać jako pokwitowanie odbioru.
Po odbiór środków higienicznych na receptę może stawić się opiekun osoby uprawnionej do refundacji, nie trzeba tego robić osobiście.
Pampersy dla dorosłych – refundacja w kolejnych miesiącach
Jeśli środki higieniczne przy nietrzymaniu moczu potrzebne są przez dłuższy czas, konieczna będzie kontynuacja zlecenia. Niestety, nie jest ono przedłużane automatycznie, a każda recepta ważna jest jedynie przez 30 dni, a nawet krócej, jeśli wystawiona była np. w połowie miesiąca (data ważności zlecenia kończy się wraz z ostatnim dniem miesiąca, w którym zostało ono wystawione). Po kolejną receptę należy ponownie udać się do lekarza. Można też poprosić o wypełnienie wniosku pielęgniarkę lub położną, jeśli mają one podpisaną umowę z NFZ. System eZWM co miesiąc weryfikuje uprawnienia pacjenta do refundacji i oblicza limit cenowy oraz limit ilości produktów. Warto wiedzieć, że refundacja obejmuje także środki higieniczne renomowanych producentów, takich jak TENA. To ważne, ponieważ przy nietrzymaniu moczu bardzo istotna jest jakość pampersów dla dorosłych i innych produktów pomocniczych.